מהו הליך בוררות עסקית ומתי תדרשו לפנות אליו?

בוררות עסקית

בוררות עסקית היא דרך מקובלת ליישוב מחלוקות בין שותפים עסקיים או צדדים בעלי קשר עסקי כלשהו. הבוררות היא חלופה להליך משפטי הכולל ליווי של הצדדים על ידי עורכי דין והליכים המתנהלים בין כותלי בית המשפט. ההסכמה על הליך בוררות מגיעה בשלב מוקדם של הגדרת תהליכי העבודה המשותפים. במעמד זה ניתן לסכם כי במידה ויתגלעו מחלוקות בין הצדדים הן יפתרו על ידי בורר שיבחר במשותף. 

מתי פונים לבוררות עסקית?

כשפורץ סכסוך בין שותפים לעסק או כשעולה אי הסכמה מהותית, פונים שני הצדדים לסכסוך אל גורם חיצוני, בורר, זאת בתנאי והם מעוניינים בכך או שהחליטו על פתרון זה במסגרת הסכם עבודה. מטרת ההליך היא הגעה לפתרון המחלוקת המקובל על שני הצדדים. יש המופנים אל הליך בוררות עסקית במסגרת החלטת בית משפט.

כאשר פתרון הסכסוך נדרש בפרק זמן קצר יחסית, כשקיים רצון משותף להליך נעים וסבלני של יישוב המחלוקת והצדדים מעוניינים להימנע מהוצאות משפטיות כבדות ולעיתים מיותרות, הליך זה הוא בחירה אידיאלית.

כיצד לבחור בורר המתאים?

על מנת להבטיח הליך בוררות מוצלח, כדאי לבחון טרם בחירת הבורר מספר נקודות חשובות:

  • מקצועיות וידע רלוונטי – על הבורר להיות משפטן בהכשרתו, בקיא בהליך הבוררות העסקית ובפרטי החוק והמשפט הרלבנטיים לסוגיה סביבה עלתה המחלוקת.
  • ניגוד עניינים – יש לוודא כי לבורר הנבחר אין אינטרס להעדפת צד אחד בסכסוך על פני השני וכי אין הוא מקבל טובה אישית או רווח אישי בשל החלטתו.
  • הליך מפוקח – הבוררות נתונה לפיקוח בית המשפט, במידה וימצא כי קיים קשר בין הבורר הנבחר לבין אחד מצידי המחלוקת, יפסל מיידית הבורר.
  • הגינות ויושרה – על הבורר הנבחר להיות אדם אמין, הגון וישר. כל עדות לדפוסים הפוגעים בדרישה זו עשויה להוביל לפסילתו או החלפתו של הבורר.

מהו הליך בוררות עסקית ומה אורכו?

משכו של הליך הבוררות תלוי ברצון של שני הצדדים לסכסוך להגיע לפתרון טוב ומהיר. משכך הדבר, ניתן לסיים את הליך הבוררות תוך שבועות בודדים. סכסוך מורכב בו עולה קושי לגבש הסכמה מהירה, עשוי להימשך גם מספר חודשים. במסגרת ההליך, משמיע כל אחד מהשותפים העסקיים את טענותיו בפני הבורר ומציג תימוכין לטענותיו. לאחר ששמע את כל הצדדים, שוקל הבורר את הראיות שהובאו בפניו ומקבל החלטה בדמות פתרון למחלוקת.

חשוב לדעת!

  • בוררות אינה גישור – הליך הגישור הוא החלטה משותפת של שני צדדים בעת מחלוקת לנסות ולפתור אותה על ידי דיון משותף המתנהל בפני מגשר. בוררות היא הליך אליו מגיעים רבות לאחר הסכם שהתגבש כאשר נרקמו יחסים עסקיים והוא התווה בסעיפיו, מבעוד מועד, שמקרי מחלוקת מסוג זה יפתרו באמצעות בוררות.
  • בהליך בוררות שני הצדדים בוחרים במשותף את הבורר – זאת בניגוד להליך משפטי בו השופט לא נבחר על ידם ולעיתים חסר ידע רלבנטי מעמיק בנוגע לליבת המחלוקת.
תוכן עניינים

תכנים פיננסיים מרתקים מחכים לך בניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן