בדיקת נאותות

בדיקת נאותות

בדיקת נאותות היא תהליך שבאמצעותו ניתן להעריך את הסיכונים וההזדמנויות הפוטנציאליים בחברה. תהליך בדיקת הנאותות חשוב לכל בעלי העניין בחברה. זה עוזר להם להבין את החוזקות והחולשות של החברה ולהחליט אם כדאי להשקיע בה. בדיקת נאותות עוזרת למשקיע להבין אם יש ערכים נסתרים שעשויים לעזור לו לקבל החלטה טובה יותר אם להשקיע או לא להשקיע את הונו בחברה מסוימת. היא גם עוזרת לחברות לזהות איומים פוטנציאליים שיכולים להשפיע על המודל העסקי או האסטרטגיה העסקית שלהן, שאולי לא היו מודעים להם אחרת.

בדיקת נאותות פיננסית

מבחני הלימות פיננסית משמשים להערכת הבריאות הפיננסית של חברה. בדיקות אלו משמשות כדי לקבוע אם חברה בריאה כלכלית ויכולה לשלם את חובותיה, או האם יש להעמיד אותה תחת הגנת פשיטת רגל. ניתן לחלק את המבחנים לשתי קטגוריות:

1) בדיקות המנתחות את מצבה הפיננסי של החברה

2) בדיקות המנתחות את המצב הפיננסי של חברות בודדות או חברות בנות בתוך קבוצה.

הסוג הראשון של בדיקה נפוץ יותר על ידי בנקים, סוכנויות דירוג אשראי, משקיעים פרטיים וגופים אחרים עם גישה לסכומי הון גדולים. הסוג השני נפוץ יותר על ידי רגולטורים כמו רשות ניירות ערך (SEC) בחקירותיהם.

מה כוללת הבדיקה?

הבדיקה היא תהליך של גילוי והערכה של הטבע האמיתי של ישות או פרויקט עסקי. זה כולל זיהוי סיכונים, ביצוע ניתוח פיננסי וביצוע בדיקות אחרות כדי לוודא שהפרויקט לגיטימי. השימוש הוא לעתים קרובות בעסקאות עסקיות וניתן ליישם אותה גם בתחומים אחרים כגון החלטות השקעה.

השלבים הבאים כלולים ברשימת הבדיקה:

– זיהוי סיכונים אפשריים

– ביצוע ניתוח פיננסי

– זיהוי מחזיקי עניין מרכזיים

– ביצוע מחקר רקע על חברת היעד או הפרויקט

– בדיקת עמידה ברגולציה

כיצד לעבור בהצלחה את הליך בדיקת הנאותות?

בדיקת נאותות היא תהליך שנדרש על מנת לוודא שהחברה בה אתם מתכננים להשקיע היא השקעה טובה. הליך בדיקת הנאותות עשוי להיות מאתגר ולאורך זמן. אם אתם רוצים להבטיח שתהיה לכם חוויה מוצלחת, וודאו שאתם פועלים לפי הטיפים הבאים:

1. ערכו את המחקר שלכם – זה יעזור לכם להבין טוב יותר את החברה וזה גם יעזור לכם לזהות סיכונים והזדמנויות. חקר ההיסטוריה הפיננסית של החברה, כמו גם את המתחרים שלה, ייתן לך מידע רב ערך על פוטנציאל הצמיחה הפוטנציאלי של החברה.

2. קבלו המלצות מאנשים שהשקיעו או עבדו עם החברה – אנשים אלה יכולים לעזור להנחות את ההחלטה שלכם על ידי מתן תובנות על החוויות שלהם עם החברה

3. שקלו לדבר עם מישהו עם ניסיון אישי בעבודה או השקעה בחברה זו – אדם זה יכול לספק תובנות ממקור ראשון לגבי התחושה שלו לגבי החוויות שלו בחברה הספציפית הזו

כמה עולה הבדיקה?

 חשוב להבין את תהליך הבדיקה לפני שמתחילים להשקיע בחברה. העלויות משתנות בהתאם לסוג ההשקעה וגודל הפרויקט. עלות בדיקת הנאותות אינה מוגבלת רק לכמות הכסף שהושקעה אלא כוללת גם זמן המושקע באיסוף מידע וניתוחו.

איך הבדיקה עוזרת להפחתת הסיכונים?

הבדיקה היא תהליך המסייע בהפחתת הסיכונים וההתחייבויות הכרוכים ברכישת עסק. זה גם עוזר להגדיל את ההסתברות להצלחה. בדיקת נאותות נעשית בדרך כלל על ידי בנק השקעות, משרד עורכי דין או ספק שירות מקצועי אחר. בדיקת נאותות מפחיתה סיכונים בכך שהיא עוזרת להעריך אם יש בעיות נסתרות עם החברה וכיצד הן יכולות להשפיע על פעילותה ורווחיותה. ישנם גורמים מסוימים שצריך לקחת בחשבון כמו ניתוח ענף, ניתוח פיננסי, הערכת ניהול, סקירה משפטית וניתוח סביבתי.

בדיקת נאותות לחברות – בחו"ל

בדיקת נאותות היא היבט חשוב בעשיית עסקים בינלאומית. להלן כמה מהשיקולים המרכזיים בעת ביצוע לחברות בחו"ל:

– מחקר מי יושב בדירקטוריון והרקע שלהם

– מחפש כל בעיה משפטית שעלולה הועלו נגדם

– בדיקה אם יש להם חוזים או רישיונות ממשלתיים שעשויים להיות רלוונטיים

– בודקים אם יש להם תביעות תלויות ועומדות נגדם

– בדיקה אם הם נחקרים כעת על ידי גוף רגולטורי כלשהו

– בדיקה האם קיימות תביעות תלויות ועומדות שעלולות להשפיע על פעילותן

תוכן עניינים

תכנים פיננסיים מרתקים מחכים לך בניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן